Matura

Czego lepiej nie robić na maturze?

matura

Matura to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, egzamin w naszym życiu. Jednak wiele osób podchodzi do niego z zupełnie innym nastawieniem i z jego pomocą chcą niejako udowodnić egzaminatorowi, że wiedzą dużo więcej, niż inne osoby na ich roczniku. Przez to zdarza się, że uczniowie popełniają głupie błędy i tracą niepotrzebnie punkty w miejscach, gdzie spokojnie mogliby mieć ich komplet.

Nie staraj się popisywać

Nie wybieraj na maturze trudniejszego wariantu rozwiązania zadania, nawet jeśli proste wydaje Ci się zbyt oczywiste. Nie rozwiązuj też zadań na dwa lub więcej sposobów. Wcale nie dlatego, że to marnowanie czasu, ale dlatego, że osoba sprawdzająca twoją pracę może za całość dać Ci zero punktów, bo twoje obliczenia są niejasne i bez sensu. To samo tyczy się formy pisemnej na maturze z angielskiego czy polskiego. Nie wybieraj tej trudniejszej, jeśli dużo łatwiej będzie Ci poradzić sobie z tą drugą opcją. Na maturze nie ma ekstra punktów za wybranie trudniejszej opcji i wykonanie jej dobrze, ale może nie dostać punktów za zrobienie czegoś źle lub niepoprawnie.

Nie pisz więcej, niż potrzeba

Oczywiście dużo lepszą opcją jest napisanie większej ilości informacji, niż ominięcie czegoś ważnego, ale nie ma sensu rozpisywanie się i dopowiadanie rzeczy, o które nikt nas nie pytał. Przede wszystkim praca za długa może nam zaszkodzić i przez nią nie zostaną nam przyznane punkty na przykład za formę. Po drugie, im więcej przeznaczamy na pisanie czegoś, tym mniej czasu zostaje nam na sprawdzenie albo poprawę innych zadań. Więcej nie zawsze znaczy lepiej, zwłaszcza jeśli przy okazji coś zepsujemy. Za błędy nasza praca może zostać nawet całkowicie oblana, bez dalszego sprawdzania, a taka sytuacja może zepsuć nam cały następny rok życia.

Dla wszystkich potrzebujących więcej wskazówek z edukacji przygotowaliśmy stronę www.informator24.pl.

Nie marnuj czasu na zastanawianie się

A w zasadzie rób to w momencie, w którym nie pozostaje Ci już nic innego. Zamiast wpatrywać się w pustą kartkę i przypominać sobie, jak dane zadanie rozwiązać, dużo lepiej jest pójść dalej, pobudzić swój mózg do działania i szybkiego myślenia, a do tego nie marnować czasu na zadanie, które ostatecznie może zostać puste aż do oddania arkusza. Nie ma niczego złego w niewykonaniu jednego zadania i nie ma sensu się z tego powodu załamywać. W końcu matura to zbiór zupełnie losowych zagadnień i nie każdy z nas musi być z nich wszystkich dobrym. Niezrobienie dwóch czy trzech zadań nie przesądzie o tym, czy maturę napisaliśmy wystarczająco dobrze, aby ją zdać.

Similar Posts