Matura

Jak przygotować się do matury z matematyki?

Egzamin maturalny z matematyki rokrocznie sprawia najwięcej bólu głowy uczniom ostatnich klas szkół średnich. Spośród obowiązkowych przedmiotów maturalnych, to właśnie matematyka jest najczęściej niezdawanym egzaminem. Warto więc szczególnie przyłożyć się do zgłębiania tej dziedziny wiedzy w okresie nauki w liceum, aby później niczego nie żałować, a zamiast myśleć o poprawce, radośnie wybierać kierunki przyszłych studiów wyższych.

Techniczne, czy ogólne? Który rodzaj wykształcenia ułatwia start

Korepetycje – warto!
Zdecydowana większość uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z matematyki decyduje się na korepetycje z tego przedmiotu, a więc dodatkowe zajęcia po szkole sam na sam z nauczycielem. Jest to oczywiście dodatkowy wydatek, ale zwłaszcza osoby, które mają problem z liczeniem powinny przemyśleć tego rodzaju inwestycje. Zajęcia takie są najczęściej o niebo bardziej produktywne i rzetelne od tych, których doświadczamy w szkole. Matematyka jest dziedziną wiedzy, której nie wystarczy „wykuć”: trzeba ją zrozumieć. Potrzebne jest to tego tłumaczenie, nierzadko parę razy dokładnie tego samego. W szkole rzadko kiedy jest czas i możliwości na to, żeby nauczyciele każdemu uczniowi poświęcił absolutnie tyle czasu, ile on potrzebuje. Bardzo często zdarza się tak, że osoby, które na lekcjach nie są w stanie się skupić i cokolwiek zrobić, na korepetycjach nagle doznają pozytywnego olśnienia.

Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!
Matematyka jest przedmiotem, który wymaga nie tylko wiedzy pamięciowej, ale przede wszystkim posiadania pewnych wyćwiczonych umiejętności rachunkowych. Wprawę i pełną biegłość w maturalnych zadaniach uzyskamy dopiero w momencie, w którym będziemy je cały czas regularnie ćwiczyć. Warto codziennie poświęcać przynajmniej pół godziny lub godzinę na liczenie zadań z arkuszy maturalnych czy specjalnych repetytoriów. Nawet jeżeli wydaje nam się, że opanowaliśmy już dany materiał, przerabianie kolejnych przykładów nadal ma sens, ponieważ utrwala nasze umiejętności. Pozwala to na osiągnięcie w wybranych zagadnieniach takiej biegłości, która da możliwość pewnego zaznaczania poprawnych odpowiedni na majowym egzaminie dojrzałości.

Internet to wielka baza danych! Wykorzystaj to!
Młodzież używa Internetu absolutnie do wszystkiego: chatuje tam ze znajomymi, robi zakupy czy sprawdza wiadomości ze świata. Dobrze więc wykorzystać tą gigantyczną bazę wiedzy również do celów edukacyjnych. Powstało wiele ciekawych i sensownych merytorycznie stron, na których znajdują się wyjaśnienia wielu maturalnych zagadnień. Nie chodzi o to, aby znajdować odpowiedzi na zadania domowe i bezmyślnie je spisywać do własnego zeszytu. Chodzi o to, aby znajdować takie treści, które faktycznie spowodują, że zrozumiemy w jaki sposób dane zadanie zostało obliczone.

Similar Posts