Matura

Jak dobrze zdać egzamin maturalny?

Chwila przystąpienia do egzaminu maturalnego jest dla wielu uczniów jednym z najważniejszych momentów w ich życiu. Zdają oni sobie bowiem sprawę, jak wiele zależy od wyników, szczególnie jeżeli mają ambicje na dostanie się na prestiżową uczelnię wyższą. Jak więc dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego, aby być całkowicie pewnym własnej wiedzy oraz umiejętności?

Kluczem systematyczność!

Niezależnie od wybranego przedmiotu, kluczowa będzie umiejętność systematycznej nauki. Jest to slogan, ale finalnie to właśnie o tym zapomina największa część spośród abiturientów. Zaczynają oni przygotowywać się na poważnie dopiero w lutym lub marcu, gdy oddech matury mogą poczuć już na karku. Bardzo często w tym właśnie momencie, na dwa miesiące przed egzaminem, sporo uczniów uświadamia sobie własne braki i niedociągnięcia – w końcu im więcej się człowiek uczy, tym bardziej wie jak wiele jeszcze nie wie.

Aby uniknąć więc stresu i niepotrzebnych ataków paniki, najlepiej rozłożyć sobie przygotowania maturalne na cały ostatni rok licealny, a nawet na jeszcze dłuższy okres! Imprezować natomiast będzie można już po maturze – w najdłuższe wakacje życia w spokoju i w satysfakcji z osiągniętych wyników. Podobnego zdania prawdopodobnie byli uczniowie z Inowrocławia, którzy mogą pochwalić się jednym z najlepszych wyników maturalnych w ostatnich latach. Na stronie Piotrków Info możesz sprawdzić jak napisali maturę uczniowie tamtejszych liceów i techników.

Nie za wiele!

Niektórzy ambitni uczniowie ulegają złudnemu wrażeniu, że im więcej rozszerzeń wezmą na swoje braki, tym więcej drzwi sobie w przyszłości otworzą. Warto jednak pamiętać, że może być całkowicie odwrotnie! W dzisiejszych czasach zdecydowanie bardziej opłaca się mieć świetny wynik z jednego przedmiotu niż przeciętne z trzech lub czterech.

Warto więc z góry założyć sobie określoną liczbę przedmiotów rozszerzonych bez nadmiernego „załadowywania się” i sumienne się do nich przygotowywanie. Wydaje się, że optymalne będą dwa egzaminy na poziomie rozszerzonym, ambitniejsi spokojnie poradzą sobie z trzema, każdy kolejny natomiast może już obniżyć wynik z poprzednich. Wybierając rozszerzenia warto sprawdzać oczywiście przedmioty uwzględniane przy rekrutacji na analizowane przez nas kierunki studiów wyższych – tego typu zasady raczej rzadko ulegają zmianie, więc możemy nimi się śmiało sugerować.

Dlaczego się uczę, a nic nie umiem?

Bardzo wielu uczniów (niestety także i studentów) cierpi na problem całkowicie nieefektywnej nauki. Mimo, że zdaje im się, że poświęcają maturze bardzo wiele czasu, na próbnych egzaminach okazuje się, że nadal mało wiedzą. Dlaczego tak się może dziać? Telefon komórkowy czy komputer rozpraszają – na czas nauki najlepiej wyłączyć Internet oraz odciąć się od wszystkich mediów społecznościowych. Z tego też powodu, bardziej skuteczne będzie uczenie się z książek czy wydruków – komputer dostarcza nam bowiem tysięcy innych, bardziej kuszących bodźców. Warto też pamiętać o podstawach: regularnych wysypianiu się, jedzeniu odpowiedniej ilości wartościowych pokarmów, dostarczania swojemu organizmowi potrzebnych minerałów, takich jak magnez czy witamina B6. Wbrew pozorom, czasami dwie godziny intensywnej nauki mogą okazać się lepsze od dziesięciu jeżeli jesteśmy senni, nienajedzeni i zdekoncentrowani.

Similar Posts