Gimnazjum Liceum

Jak uwierzyć w siebie na nowo

Wiele osób mających negatywne doświadczenia z dzieciństwa, w dorosłym życiu staje się mało pewnymi siebie. Krytyka rodziców, czy naśmiewanie się rówieśników w szkole, często rzutuje na nasze dorosłe życie. Czujemy się niewystarczająco dobrzy, aby awansować w pracy, zbyt nieatrakcyjni, by być z kimś kto nas szanuje. Musimy zauważyć w sobie brak pewności siebie i nauczyć się go zwalczać, zanim uświadomimy sobie jakie spustoszenie zrobił niepostrzeżenie w naszym życiu.

Wszystko w twoich rękach

To, że ani mama, ani wredna koleżanka z liceum nie ma prawa mówić na twój temat krytycznych słów, pewnie od razu do ciebie nie dotrze. Warto uświadomić sobie jak wyglądają ludzkie słabości i czym się objawiają. Może osoby, które uważały cię za gorszą, same miały problem ze swoją samooceną. Musiały dowartościowywać się sprawiając przykrość innym. Ty za to nie buduj pewności siebie na porównaniach. Sama oceniaj swój wygląd, swoje działania. Nie sugeruj się innymi, przyjmuj komplementy. Staraj się krytykę znosić spokojnie i z uśmiechem. Pracuj nad sobą, ulepszaj się – to nie znaczy, że masz braki. To dojrzałe.

Zaufaj bliskim

Jeśli twój partner, czy koleżanka z pracy mówi ci, że robisz coś dobrze to nie możesz w to wątpić. Okaż zaufanie. Pomyśl – jaki jest cel tych miłych słów? Na pewno nie mogą mieć złego celu, a osoba złych intencji. Również drobne sugestie to nie próby podważenia naszych kompetencji, szukanie błędów, czy podkreślenie potknięcia. Sugestie są często wynikiem troski i wyrazem normalnej komunikacji międzyludzkiej. Podziękuj i „przepuść” słowa tej osoby przez siebie. Czy warto ich słuchać, czy to da pozytywny efekt? Jeśli tak, przyjmij naukę z wdzięcznością.

Może rozmowa ze specjalistą

Przykro to mówić, ale jeśli niska samoocena i bardzo obniżone poczucie własnej wartości uprzykrzają życie nas i naszych najbliższych, to czasem warto udać się do specjalisty. Terapia jest zindywidualizowana i często przynosi najlepsze efekty. W końcu osoba, z którą rozmawiamy, zna się na rzeczy. Warto skorzystać z pomocy, bo często samemu ciężko poprawić coś w swojej głowie i sercu.

5 powodów, dla których nie warto iść na studia

Similar Posts

Dodaj komentarz